theme-sticky-logo-alt

Francesco Cusa Polish Quartet

Na wydarzenie zapraszamy już 13 maja 2023 o 20:30. Bilety w cenie 60zł do nabycia w klubie lub pod numerem telefonu: 793 513 125.

Francesco Cusa – włoski perkusista jazzowy, kompozytor, pisarz oraz pedagog. Wykładowca perkusji jazzowej w Conservatorio Bellini. W swojej muzycznej karierze współpracował z wieloma uznanymi muzykami z Europy i świata. Do grona tego zaliczamy tak cenione osobistości jak: Paolo Fresu, Andy Shepard, Kenny Wheeler, Piero Bittolo Bon czy Silvia Bolognesi. Jest liderem zespołów Francesco Cusa Trio oraz Francesco Cusa & Assasins.

W Polsce, Cusa zagra w autorski materiał w towarzystwie trójki rodzimych muzyków: Krzysztofa Kuśmierka, Patryka Matwiejczuka oraz Piotra Cienkowskiego. Panowie znani są z zespołów jazzowych takich jak Unleashed Cooperation, Kwaśny Deszcz czy Anomalia. Zespół wykona autorskie kompozycje lidera będące mixem struktur polimetrycznych, swobodnej improwizacji oraz inspirowanych standardami melodii.

„Mój pomysł na muzykę wywodzi się z perspektywy odwrotnej do procesów, które normalnie determinują praktykę muzyczną. Zaczynamy od improwizowanych form z zamiarem zbudowania struktur polirytmicznych, melodii, które dopiero w późniejszym czasie zdeterminują proces kompozytorski, który można utrwalić na papierze. Zbyt często żyjemy w pogoni za przypadkowymi produkcjami, nawet szlachetnymi pomysłami muzycznymi, które wymagałyby znacznie więcej osadzania się, czasu i dojrzewania. Z tych powodów starałem się odwrócić ten proces, to znaczy stworzyć zespół, z którym można bawić się niemal minimalistycznym pomysłem na natychmiastową kompozycję, z którym można słuchać twórczej iskry chwili i rozwijać komórki dźwiękowe, które mogą być wynikiem wpływów środowiska, nastrojów chwili, sugestii podróży, smakowanych potraw itp. Niewłaściwe byłoby jednak mówienie o „muzyce improwizowanej”: określiłbym ją raczej jako rodzaj podświadomego wypośrodkowania naszej wizji muzycznego konstruktu. „Nieunikniony” proces, który z czasem zadecyduje o ekspresji zespołu spowoduje, że w jego nieuniknionym tworzeniu każda nuta, każde uderzenie w instrument będzie wynikiem nieuniknionego.”- Francesco Cusa.

Skład:
Francesco Cusa- perkusja
Krzysztof Kuśmierek- saksofon
Patryk Matwiejczuk- piano
Piotr Cienkowski- kontrabas

Bilety w cenie 60 zł dostępne w Jazzmencie w godzinach otwarcia oraz pod numerem 793 513 125 🎵 – liczba miejsc jest ograniczona

15 49.0138 8.38624 arrow 0 both 1 4000 1 0 fade http://jazzmentklub.pl 300 4000 1