W 2015 roku Wojciech Konikiewicz przedstawił nową odsłonę swego tria, rozwijającą autorską koncepcję grania czysto akustycznego, opartego na fortepianie, eksplorującego współczesne środki wyrazu we wszystkich aspektach – od jazzu, przez muzykę współczesną do etnicznej. Ten kierunek pianista zapoczątkował na wydanej w latach 90 we Francji i Austrii płycie „Another Form of Communication”.
Tak mówi o swoim zespole:
„Chodzi mi o stworzenie nowego języka muzycznego w obrębie klasycznego składu tria jazzowego. Europejski jazz staje się osobną wartością na muzycznej mapie świata. Jego odrębność, za którą stoi twórcza działalność kilku pokoleń artystów stała się faktem. Czuję się mocno związany z tradycją polskiej muzyki, także współczesnej. Moje trio eksplorując idiom jazzu poszerza go zatem o inne elementy, właściwe kulturze europejskiej. Duże znaczenie dla naszej muzyki mają podróże ostatnich lat, niezwykle inspirujące było zetknięcie z Azją, Afryką, Ameryką…”
To obecnie flagowy skład akustyczny artysty określanego przez Johna Fordhama z „The Guardian“ jako „the excellent Konikiewicz“ zaś przez Bogdana Chmurę z Jazz Forum jako ,, …jeden z najciekawszych,najbardziej otwartych i kreatywnych muzyków polskiego jazzu “. I nie tylko – kompozytor muzyki wspóczesnej, elektronicznej , filmowej ,teatralnej współpracujący z artystami z wielu krajów – od Japonii do USA; także członek Rady Artystycznej eksluzywnego, amerykańskiego stowarzyszenia ISIM, w której zasiada obok artystów takich jak m.in. Dave Liebman, czy Steve Coleman. Konikiewicz swobodnie porusza się po, zdawałoby się odległych od siebie światach – od fortepianu solo, przez plenerowe koncerty/spektakle muzyki elektronicznej dla wielkotysięcznej publiczności, składy jazzowe – m.in. znany projekt Tribute To Miles Orchestra do współpracy z plejadą polskich (m.in. Ciechowski, Janerka, Lipiński, Brylewski) i zagranicznych artystów rockowych(m.in. Ian Paice, Dr.Das, J.J.Burnell), w tym m.in. udziału w nagraniu płyty znanego brytyjskiego kolektywu Asian Dub Foundation (gościnnie wystąpiła na niej także Sinead O’ Connor). Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, które zbierają znakomite recenzje w światowej (The Wire, Jazzwise, The Guardian) i polskiej prasie.Występuje na całym świecie: w Europie (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Skandynawia etc.), Ameryce (USA, Meksyk), Azji (Japonia, Korea Pd.) i Afryce(Kenia, Etiopia). Jest także teoretykiem muzyki i kultury, bierze udział w konferencjach naukowych, wykłada, prowadzi warsztaty na renomowanych uczelniach, takich jak m.in. Uniwersytet Jagielloński, Leeds College of Music, Chichester University & College, Newcastle University, University of Michigan.
Pozostała część składu to dwaj wybitni muzycy, tworzący sekcję rytmiczną:
Marcin Lamch-kontrabas. Muzyk, kompozytor, aranżer. Do jego muzycznych fascynacji można zaliczyć muzykę ludową, reggae , funk i ciszę. Ukończył studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Śląskim. Współpracował lub współpracuje m.in. z Andrzejem Przybielskim, Januszem „Yaniną” Iwańskim, Jarkiem Śmietaną, Wojciechem Konikiewiczem, Adamem Rogersem, Chromosomos, duetem Lipnicka & Porter, Martyną Jakubowicz, Stanisławem Sojką i Antoniną Krzysztoń, oraz perkusista Arek Skolik, znany ze współpracy m.in. z W. Karolakiem, S. Sojką , J. Muniakiem i wieloma innymi gwiazdami.
Trio od 2007 roku koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Meksyku, Indiach i Afryce (Kenia, Etiopia) a także Europie, zdobywając znakomite recenzje i skutecznie promując w świecie polski jazz. Zespół wystąpił ostatnio m.in. na festiwalu Jazz na Starówce 2015, Festiwalu Rodzin Bachów w Filharmonii Częstochowskiej prezentując jazzowe interpretacje tematów i utworów J.S.Bacha, wreszcie w Studio S1 im.Witolda Lutosławskiego prezentując program inspirowany polską i chińską muzyką ludową, który następnie z sukcesem przedstawił chińskiej publiczności w ramach 2 tygodniowego tournee, rozpoczętego znakomicie przyjętym koncertem w prestiżowej Beijing Concert Hall w Pekinie.
Konikiewicz Trio
Wojciech Konikiewicz – p
Marcin Lamch – b
Arek Skolik – dr
Wstęp na wydarzenie jest wolny – zapraszamy!